Przebarwienia to widoczne gołym okiem plamki lub plamy, ciemniejsze od otaczającej je zdrowej skóry. Przebarwienia bardzo często powstają przy udziale światła słonecznego i często są nagromadzeniem melaniny - barwnika produkowanego w odpowiedzi na promienie UV. Czasem jednak niewielka plamka na skórze może być wynikiem zwiększenia ilości nie tylko samego barwnika, ale także produkujących go komórek - melanocytów.
Mogą pojawić się na czole, policzkach, nosie, dłoniach i dekolcie, rzadko na żuchwie. W skrajnej postaci, może dochodzić do przebarwień w formie pasków w środkowej części twarzy. Dotyczą 30% kobiet po trzydziestym roku życia i 90% po pięćdziesiątym.
Zabieg usunięcia przebarwień polega na wykorzystaniu technologii IPL + RF, technologia ta ma szerokie możliwości precyzyjnego dopasowania się do różnych typów skóry, jest klinicznie sprawdzona i bezpieczna.
Pochłonięte przez melaninę światło IPL zamienia się w energię cieplną. Skutkiem procesu jest rozpad cząsteczek pigmentu, których pozostałości zostają usunięte przez fagocyty oraz na drodze odnowy komórkowej skóry.
Przebarwienia ciemnieją w ciągu kilku godzin po zabiegu. Następnie zaczyna się proces łagodnego złuszczania. W przypadku bardzo głębokich przebarwień zalecane jest powtarzanie zabiegu co 3-4 tygodnie a ilość zabiegów ustalana jest indywidualnie.
Przyczyny przebarwień:
1. Pod wpływem promieniowanie słonecznego dochodzi do samoistnego pojawiania się przebarwień o podłożu hormonalnym:
- ciąża,
- stosowanie doustnej antykoncepcji,
- stosowanie zastępczej terapii hormonalnej,
- okres menopauzy,
- inne kuracje hormonalne.
2. Choroby wątroby.
3. Niedoczynność nadnerczy.
4. Nadczynność tarczycy.
5. Działanie substancji fitotoksycznych lub fotoalergizujących, znajdujących się w lekach, kosmetykach, mydłach.
Wskazania do zabiegu:
- przebarwienia posłoneczne - powstają gdy broni się ptrzed nadmiernym promieniowaniem UV, w komórkach zaczyna gromadzić się nadmierna ilość melaniny.
- plamy ostudowe - (melasma, chloasma) są jednym z najczęstszych przebarwień wystąpujących głównie u kobiet. Pojawiają się najczęściej po 30 roku życia. Rola czynników powodujących schorzenie nie jest do końca wyjaśniona. są to przebarwienia nieregularne, ostro ograniczone brązowe plamy bez oznak zapalenia, umiejscowione na twarzy. Symetria ognisk sprawia, że przybiera ona wygląd maskowaty. Najczęstsza jest forma objawowa, wystąpująca w czasie ciąży, podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych - u 10-20% kobiet, leków oraz w czasie zaburzeń endokrynologicznych ( nadczynność tarczycy, choroby jajników).
- piegi - liczne, drobne, nieregularne plamki powstające pod wpływem światła słonecznego, dlatego najczęściej występują na skórze twrzy i kończyn górnych. Piegi powstają we wczesnym dzieciństwie, potem stopniowo ich przybywa. Piegi są gładkie, nie wystają ponafd poziom skóry. Przyczyną brązowego zabarwienia jest nadmiar melaniny, przy prawidłowej ilości melanocytów. Powstawanie piegów jest uwarunkowane genetycznie i dziedziczy się jako cecha dominująca. Pod wpływem światła słonecznego piegi stają się ciemniejsze i bardziej widoczne.
- przebarwienia pozapalne - mogą wystąpić w miejscach, gdzie wcześniej występowały zmiany trądzikowe, niektóre wysypki skórne, oparzenia słoneczne, uczulenia, urazy.
- plamy soczewicowate (starcze) - okrągłe lub owalne, wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry, niewielkie plamki w kolorze od jasnego brązu do prawie czarnego. Tworzą się w miejscach nieosłoniętych przed działaniem promieniowania ultrafioletowego (również solarium), głównie na twarzy, grzbietach dłoni i szyi. Najczęściej pojawiają się między 30 a 50 rokiem życia. W miarę upływu czasu plamy te mogą się powiększać i przybierać coraz ciemniejssze zabarwienie.
Przeciwwskazania do zabiegu:
- ciąża,
- cukrzyca,
- świeża opalenizna (należy poprzestać opalania na dwa tygodnie przed zabiegiem),
- skóra przyciemniona samoopalaczem (należy poprzestać stosowania na dwa tygodnie przed zabiegiem),
- terapia doustna retinoidami (Roaccutan, Accutan), izotretinoiną (Izotek, Curacne, Aknenormin) lub sterydami,
- zioła: dziurawiec, nagietek, skrzyp, pokrzywa (należy odstawić na 3 tyg. przed zabiegiem),
- leki światłouczulające: antybiotyki, leki antydepresyjne,
- aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa na skórze (opryszczka),
- nowotwory skóry,
- fotodermatozy,
- przewlekłe zapalne dermatozy (łuszczyca, AZS, atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski),
- okres do 4 tygodni od wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym lub hydroksyapatytem wapnia,
- pilingi chemiczne (należy poprzestać na 4 tyg. przed zabiegiem),
- tendencja do tworzenia się bliznowców,
- blizny przerosłe i keloidy.
Cena:
pojedyncza plamka od 80 do 150 zł
twarz od 250 do 300 zł
dekolt 200 zł
czoło 15 0 zł
górna warga 150 zł